Yaşam

Anadolu Hayat Emeklilik’in “Kadınların Gözüyle Hayattan Kareler” Fotoğraf Yarışması Sonuçları Açıklandı

Anadolu Hayat Emeklilik tarafından bir klasik olarak düzenlenen “Kadının Gözüyle Hayattan Kareler” fotoğraf yarışmasının bu yıl 17’ncisi düzenlendi. “Hayata Dair” temasıyla kadın fotoğrafçıları bir araya getiren yarışmada bu yılki fotoğrafın birincisi “Torakçılar” isimli fotoğrafıyla Sümeyye Yanık oldu.

Anadolu Hayat Emeklilik’in 17 yıldır düzenlediği “Kadının Gözüyle Hayattan Kareler” fotoğraf yarışmasının 2023 yılı kazananları belli oldu. 1.496 kadın fotoğrafçının 5.208 fotoğrafının değerlendirildiği yarışmada Sümeyye Yanık “Torakçılar” isimli çalışmasıyla birinci oldu. Türkiye’nin tek kadın fotoğraf yarışması olan “Kadının Gözüyle Hayattan Kareler”de; Hatice Karakan “Palyaço” fotoğrafıyla ikinci, Ahter Atakan “Bisikletli Oğlan” adlı fotoğrafıyla üçüncü olurken, Gülin Yiğiter “Flamingo Ailesi”, Özge Aydıner Vergi’nin “Büyüyen” ve Zühal adlı fotoğrafıyla Mansiyon ödülüne layık görüldü. Deniz Tetik “Neşe” ile.

Yarışmada birinciye 10 bin TL, ikinciye 7 bin 500 TL ve üçüncüye 5 bin TL ödül verilirken, mansiyon kazanan 3 esere 2 bin TL ödül verildi. Fotoğrafları sergilenmeye hak kazanan 38 eser sahiplerine 750 TL ödül verildi.

2007 yılından bu yana 27 bini aşkın kadın fotoğrafçının 102 bini aşkın fotoğrafla katıldığı “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler”, Türk Fotoğraf Sanatı danışmanlığında 17 yıldır kesintisiz düzenlenen tek fotoğraf yarışması olarak dikkat çekiyor. Federasyon (TFSF).

Kadınların sosyal, kültürel ve sosyal gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan “Kadının Gözünden Kareler”, kadınlara fotoğraflar aracılığıyla kendilerini ve hayata bakış açılarını diledikleri gibi anlatma fırsatı sunuyor.

Yarışmanın bu yılki seçici kurulunda; Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güler Ertan, fotoğrafçı İzzet Keribar, Mimar Sinan Hos Arts Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi Prof. .

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-kozakli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu